برای شناسایی ترکیبات آلی راه های گوناگونی وجود دارد یکی از این راه های شناسایی حالت فیزیکی ماده است که از روی رنگ ،بو ،نوع سوختن و دمای ذوب و جوش ترکیب می باشد .

1.رنگ :

رنگ یک ترکیب عموما ناشی از وجود یک سیستم پی در آن است گروه هایی در ترکیب که همیشه سبب رنگین شدن آن می شود را گروه های رنگساز می نامند؛ترکیبات آزو،نیترو،نیتروزو،پارا-کینوئید،اورتو – کینوئید و… نمونه هایی از رنگساز ها می باشند. و گروه های رنگیا رموجب تشدید رنگ ترکیب می شود . پس از عواملی که می تواند موجب رنگین شدن ترکیب شود می توان به 1.پیوند های شیمیایی مزدوج 2.گروه های رنگزا 3. عوامل ناخالصی و اکسایشی (آنیلین به مرور زمان با اکسایش از سفید به قهوه ای تغییر رنگ می دهد )نام برد .

2.بو

بوی یک ترکیب عموما به دلیل جرم مولکولی پائین و فراریت ماده می باشد این دو عامل باعث بخار شدن ترکیب و ایجا بوی مشخص می باشند .

اسید هایی که جرم مولکولی پائینی دارند بوی تندی می دهند مانند اسید استیک ؛

آمین ها بوی ماهی و بوی تخم مرغ گندیده می دهند ؛

استرها بویی مطبوع دارند هم چون بوی میوه ، بوی عطر، بوی گل

آلدهیدها و کتون را به خوبی نمی توان از روی بو تشخیص داد اما برخی از آلدهیدها و کتونها بوی بادام تلخ می دهند مانند بنزیل آلدهید،نیتروبنزن

3.سوختن

ترکیبات آروماتیک به هنگام سوختن شعلع ای زرد رنگ همراه با دود غلیظ تولید می کنند .

ترکیبات آلیفاتیک رنگ شعله را زرد رنگ نموده اما دودی با غلظت کم ایجاد می نمایند .

ترکیبات اکسیژن دار رنگ شعله را پررنگ تر می نماید(آبی پررنگ)

ترکیبات هالوژن دار رنگ شعله را متمایل به سبز می نماید .

4. تعیین نقطه ذوب و جوش

یکی دیگر از راه های شناسایی ترکیبات آلی تعیین نقطه ذوب یا جوش آن ماده می باشد .این شناسایی به دو روش  می تواند سنجش شود 1. با کمک دستگاه که این روش برای ترکیبات با دمای بلا تر از 300 درجه سانتی گراد کاربرد دارد .

2. به کمک لوله موئین و حمام (میکرو): این روش برای  ترکیباتی با دمای ذوب و جوش مابین 0-300 درجه می باشد  که اغلب شامل پیوند کوالانسی می باشند .

در تعیین نقطه ذوب و جوش به روش دوم ما از چند نوع حمام می توانیم استفاده نمائیم که انتخاب ارجح ترین آن بسته به نوع ترکیب مورد نظر می باشد .

الف: حمام آب : برای ترکیباتی با نقطه دوب پایین تر از 100 مناسب است .

ب:حمام پارافین : محدوده دمایی برای این نوع حمام بین 100-130 درجه می باشد . نکته ای که در این نوع حمام باید به آن توجه نمود آن است که در ظرف محتوی پارافین وجود حتی قطره ای آب موجب آتش گرفتن پارافین می شود لذا باید دقت داشت  که ظرف کاملا خشک باشد .

3. حمام شن :رنج دمایی برای حمام شن بالای 130 درجه سانتی گراد می باشد . دراینجا باید توجه داشت که شن ها کاملا ریز و یکنواخت باشند تا محیط هم گنی را فراهم نمایند و موجب توزیع یکنواخت حرارت گردند .

تعیین نقطه ذوب به روش میکرو:

برای این هدف لوله موئینی را برداشته و قسمت سفید آنرا با حرارت می بندیم (لوله موئین دارای دو قسمت است یک قسمت لوله موئین رنگی و سمت دیگر آن بی رنگ می باشد،علت اینکه قسمت سفید آنرا می بندیم به این خاطر است که نمونه جامد در انتهای بسته لوله موئین قرار می گیرد و نباید ناخالصی در آن وجود داشته باشد ، قسمت رنگی لوله موئین نشانگر وجود ناخالصی است ) و قسمت دیگر آنرا درون نمونه کاملا پودر شده می زنیم و با زدن ضربه نمونه را به ته لوله موئین قسمتی که بسته می باشد هدایت می نمائیم ؛ سپس لوله موئین را به دماسنج متصل می کنیم و درون حمام قرار می دهیم  به محض ذوب شدن تمام نمونه دما را یادداشت می کنیم این دما دمای ذوب نمونه مورد نظر می باشد . طریقه بستن آن مانند شکل زیراست:

 

 

نمونه

دمای ذوب

حمام مورد استفاده

استانیلید

114

پارافین

اسید بنزوئیک

122

پارافین

اوره

132

شن

اسید سالیسیلیک

158

شن

آنتراسن

217

شن

 

تعیین نقطه جوش به روش میکرو:

برای این منظور لوله موئین را از سمت رنگی آن باحرارت دادن می بندیم و آنرا از سمت بازش درون لوله آزمایش محتوی محلول نمونه ای که می خواهیم دمای جوشش را تعیین کنیم می اندازیم و دماسنج را همانند شکل زیر به لوله آزمایش می بندیم و آنرا به کمک گیره طوری تنظیم میکنیم که سطح نمونه  در لوله آزمایش پایین تر از سطح آب درون بشر قرار گیرد (مطابق شکل) به مرور زمان حباب هایی مشاهده می کنیم که از لوله موئین خارج می شود ، زمانی که این حباب ها ممتد شد و دیگر قادر به شمارش آنها نشدیم شعله را خاموش کرده و مدتی زمان می دهیم تا حباب ها متوقف شوند به محض آنکه محلول درون لوله آزمایش از لوله موئین بالا رفت دما را یادداشت می کنیم این دما دمای جوش محلول نمونه می باشد . به عنوان نمونه می توانیم دمای جوش اتانول و متانول را به این روش اندازه گیری نمائیم .

 


موضوعات مرتبط: گزارشکارهای شیمی آلی ، شیمی آلی

تاريخ : سه شنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۸ | 20:52 | نویسنده : شاه نظری |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.