در ادامه مبحث فرآیند چرم سازی می رسیم به مرحله بعدی آن که روغن دهی به چرم می باشد .

9.روغن دهی :

 روغن دهی عبارتست از فرآیند پوشش دادن سطوح مختلف الیاف و مواد الیاف گونه چرم بالایه نازکی از  روغن .فرآیند روغن دهی فرآیندبسیارمهمی در ساخت چرم می باشد . چرم تا زمانی که روغن دهی نشده باشد به محض خشک شدن سفت و سخت می شود .الیاف آن نمی توانند روی هم سر بخورند و لذا در مقابل نیروی کشش ،در مقابل چرخ خیاطی و در مقابل سایش و اصطکاک استحکام نخواهد داشت .تمامی موارد فوق با روغن دهی اصلاح می شود . علاوه بر آن خواص فیزیکی دیگری از جمله استحکام رخ،مقاومت چرم در برابر مواد شیمیایی و ضدآب شدن چرم نیز با روغن دهی ظهور و بروز می کند . در این فرآیند از امولسیون چربی استفاده می شود. امروزه اغلب مواد روغنی که در صنعت چرم به کار می رود به صورت سولفاته یا سولفیته است.

nدر فرآیندهای روغن دهی مقدار روغن مصرفی به نوع چرم و ضخامت آن بستگی داردمقدار روغن مصرفی در چرم های سبک بیش از مقدار روغن مصرفی در چرم های سنگین است . در مرحله روغن دهی گردش دهی ، گردش درام به نفوذ روغن کمک میکند.

 روغن های مناسب برای روغن دهی چرم :

 .1روغن کرچک

.2روغن بادام زمینی
.3روغن بزرک(کتان)
.4روغن شلغم : یک روغن عالی برای روغن دهی چرم است
.5روغن زیتون
.6روغن نارگیل
.7روغن ماهی
.8روغن اسپرم: از والهای قطبی بدست می آید
.9چربی حیوانی
.10سایر روغن ها وچربی ها:روغن آفتابگردان،سویا،خشخاش و...

 تکميل چرم:

 اصطلاح تکمیل چرم از نظر دباغان به عمل آوری چرم با مواد مختلف فینیش ،لاکها،واکس های مناسب جهت ایجاد خواص دلخواه در آن و تبدیل چرم نیمه ساخته (کراست) به یک ماده تجاری خوب و مناسب اطلاق می گردد .

 هدف از تکميل چرم :

 اصولا چرم خیلی به ندرت بدون فینیش و صرفا بعد از دباغی ،رنگرزی،روغن دهی مصرف می شود. برای اصلاح کراست ،از نظر کیفیت رخ  و ایجاد خواص دلخواه در سطح آن بایستی از فینیش استفاده کرد .

براق بودن،مات بودن،داشتن رنگ روشن یا تیره ،همه از طریق فینیش حاصل می شود. بسته به نوع مصرف چرم می توان با استفاده از فینیش خواص ظاهر چرم را به نحو دلخواهی اصلاح نمود. هدف دیگر فینیش حذف ایرادات رخ چرم می باشد. فینیش نه تنها رخ چرم را یکنواخت می کند بلکه لکه ها و ایرادات موجود در رخ چرم را نیز می پوشاند. فینیش باعث می شود تا ضریب مقاومت تغییر رنگ چرم در برابر نور افزایش یافته و گرینهای ریز در رخ چرم ظاهر شود .

 طبقه بندی انواع فينيش:

 مواد شیمیایی مورد مصرف در فینیش براساس رفتار آنها در آب به دوسته تقسیم می شوند:

.1مواد محلول در آب
.2مواد نامحلول درآب
nمواد فینیش برسطح  چرم اسپری می شوند ،حلال آن به تدریج از سطح چرم تبخیر می شود و فیلم نازکی بر جای می ماند. درطول فرآیند تبخیر ،غلظت مخلوط فینیش در سطح چرم افزایش می یابد و به این ترتیب مواد موجود درآن ،در سطح چرم یک شبکه سه بعدی ایجاد می کند . در این شبکه سه بعدی ،ذرات پیگمنت،رنگ ،مواد نرم کننده و... با هم پیوند ایجاد می کنند بنابراین در یک مخلوط فینیش ،مهمترین مواد آن ،مواد تشکیل دهنده فیلم هستند.

 خصوصيات فيلم :

 فیلم ایده آل برای فینیش بایستی دارای خصوصیات زیر باشد:

.1داشتن حالت انعطاف پذیری و قابلیت کشش
.2چسبندگی
.3قدرت حفظ کنندگی
.4براقیت
.5ثبات و استحکام در برابر سایش
.6داشتن خواص ضدآب و تراوائی
.7ضخامت
.8مقاومت در برابر اسید ،باز و مواد شیمیایی

 مواد تشکيل دهنده فيلم :

 اکثر موادی که در فینیش چرم به کار می روند قابلیت های فوق را ندارند.بعضی از آنها براقیت خوب اما چسبندگی ضعیف دارند .بعضی دارای براقیت و چسبندگی خوب هستند اما توانایی حفظ پلاستیزایزرها را ندارندو...

از این رو برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید دو یا چند نوع از این مواد انتخاب شوند و باهم برای این منظور مصرف شوند و یا مواد مناسب دیگری به عنوان مواد کمکی به آنها اضافه شود .
کازئین،شلاکو انواع رزین های آکریلیک و متاکریلیک،رزین های وینیلی،پلی اورتان ونیتروسلولز از مهمترین مواد تشکیل دهنده فیلم هستند .

 مواد کمکی چرمسازی:

 امروزه برای افزایش کیفیت چرم ،از سوکینگ تا پایان فینیش،از انواع مختلف مواد شیمیایی کمکی استفاده می شود.

اضافه براین بسیاری از مواد شیمیایی چرم سازی قدیمی،امروزه با مواد شیمیایی جدید و سنتیک که از کیفیت بالایی برخوردارند،جایگزین شده اند. امروزه تمیز دادن اختلاف بین ماده اصلی چرم سازی و ماده کمکی چرم سازی مشکل است .

موضوعات مرتبط: شیمی چرم

تاريخ : پنجشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 17:52 | نویسنده : شاه نظری |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.